Nowe koty w Minecraft, czyli czy gracz ma wpływ na grę?

Nowe koty w Minecraft, czyli czy gracz ma wpływ na grę?

Przegląd

W Minecraft koty po raz pierwszy pojawiły się w 2012 roku, wraz z aktualizacją 1.2.1. Jedynym miejscem gdzie można było zdobyć tego futrzastego towarzysza była dżungla. Gracz uzbrojony w cierpliwość i ryby musiał w gęsto zarośniętym lesie, znaleźć naturalne wygenerowanego tam ocelota, który przy odrobinie wysiłku stawał się udomowionym kotem.

Gracz Minecraft oraz dwa kotki Jellie i Calico

Nowa kocia mechanika

Wraz z nową aktualizacją kocia sytuacja uległa zmianie. Przede wszystkim oceloty i koty stały się osobnymi mobami. Miauczących mieszkańców dżungli nie można już oswoić. By znaleźć kota, gracz musi udać się do wioski, gdzie z różnym prawdopodobieństwem może się pojawić parę mruczków. Zasada oswajania pozostała jednak ta sama. Nie należy podchodzić za blisko do kota i patrzeć bezpośrednio na niego. Gracz powinien stanąć minimum 5 bloków od kotka trzymając rybę w ręce. Po jakimś czasie zainteresowany mruczek podejdzie do człowieka, jak to kot widzący jedzenie. Gracz powinien wtedy wolno przenieść kursor na kotka i dawać mu ryby tak długo aż ten będzie najedzony.

Pojawienie się serduszek oznacza, że mruczek wybrał gracza na swojego człowieka. Ale w przeciwieństwie do raczej humorzastych prawdziwych kotów, te z gry nie odmawiają pomocy, odstraszając creepery oraz (od wersji 1.14) fantomy.

Nowe kotki

Wraz z nową aktualizacją do standardowych 3 wariantów ubarwienia kotów, dodano 9 zupełnie nowych. Cześć z nich była inspirowana prawdziwymi rasami, takimi jak: syjamski, brytyjski krótkowłosy, perski czy ragdoll. Przy tworzeniu czarnego kotka w białe łatki zwanego Tuxedo, Jeb inspirował się swoim nieżyjącym już czworonogiem.

Zimistrz pokazuje wszystkie koty w Minecraft

Wszystkie 11 wariantów kota w Minecraft od wersji 1.14

Zaraz, czy Mojang słucha swoich graczy?

Na szczególną uwagę zasługuję jednak ostatni dodany do Minecrafta czworonóg. Na konwencie MINECON Earth 2018 ogłoszono konkurs na kota, którego potem miano dodać do gry. Spośród 3 finalistów, gracze, za pomocą głosowana na tweeterze, wybrali kotkę Jellie, której właścicielem jest youtuber znany jako GoodTimesWithScar.

Nie jest to pierwszy raz gdy Mojang słucha swoich graczy. W sieci funkcjonuje strona feedback.minecraft.net oraz oficjalny serwer na Discord, gdzie gracze mogą zgłaszać błędy oraz głosować i przedyskutowywać nowe pomysły. Widać ten wpływ w ostatnio wydanych snapshotach (1.14.1 Pre-release 1 i 2), gdzie bez współpracy graczy zgłaszających usterki, nie można by było identyfikować wszystkich występujących w grze błędów.

Istnieje niewielki procent gier gdzie gracz ma duży wpływ na jej wygląd i rozgrywkę. Z pośród nich Minecraft bez wątpienia jest w czołówce.

O autorze

Zimistrz

Matka dwóch kotów i jednego labradora, profesjonalny gracz w the Sims 3. Z zamiłowania grafik i rysownik. W Minecrafcie buduję od wersji 1.10, głównie na trybie survival.

Napisz komentarz

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować.