Subway Surfers [RECENZJA]

Subway Surfers [RECENZJA]

Rating

4.5 out of 5
Grafika
3 out of 5
Oprawa dźwiękowa
4.5 out of 5
Rozgrywka

Total

4
4 out of 5

Przegląd

Subway Surfers to jedna najlepiej ocenianych mobilnych  gier zręcznościowych wg sklepu Google Play. Chociaż nie należy do najnowszych, bo została wydana przez Kiloo w 2012 roku – nadal cieszy się dużą popularnością. Gra jest darmowa, zawiera co prawda mikropłatności, ale nie są one koniecznością do awansowania w grze. Fakt, że jest bezpłatna skutkuje pojawieniem się reklam, jednak nie są one nachalne. Co więcej- dzięki nim można ułatwić sobie rozgrywkę.

Warto też wspomnieć, że często wychodzą aktualizacje do gry, które wprowadzają nowe postacie i przenoszą gracza do metra w najróżniejszych zakątkach świata.

 

Cel gry

Gra nie ma raczej rozbudowanej fabuły. Wcielamy się w rolę Jake’a, który zostaje nakryty przez stróża na malowaniu graffiti i zaczynamy (nikt by się tego nie domyślił) przed nim uciekać. Naszym celem jest uciec jak najdalej starając się przy tym nie potknąć ani nie zderzyć się z przeszkodami. Jak na grę endlessową przystało, nigdy nie uda nam się uciec do końca i nigdy nie wygramy. Twórcy jednak przygotowali dla nas rankingi i (także nigdy niekończące się) zadania.



Misje i rankingi

Pierwszy typ to zadania codzienne. Uciekając zbieramy literki, tworzące słowo, które każdego dnia jest inne. Misje tygodniowe natomiast polegają na zebraniu określonej liczby przedmiotów. W nagrodę za ukończenie misji dostajemy skrzynkę, w której znajdują się przedmioty, monety lub kluczyki. Istnieją też misje, za które możemy otrzymać mnożniki punktów. Ta ostatnia składa się z trzech mniejszych zadań polegających m.in na zebraniu określonej ilości monet/punktów lub (ku mojej uciesze) zderzeniu się kilka razy z pociągiem. Oczywiście im więcej misji skończymy, tym mnożnik punktów będzie większy.
Rankingi do wyboru mamy dwa: “Top Run’’ wśród graczy w kraju i ten między znajomymi. W tym pierwszym walczymy o diamentowy medal, niżej standardowo – złoty, srebrny i brązowy.

 

Rozgrywka

Uciekając mamy do dyspozycji 3 tory. Przesuwając palcem po ekranie możemy wykonywać na nich 4 typy ruchów: przemieszczanie się w prawo/lewo, podskakiwanie i turlanie się. Im dłużej biegniemy, tym tempo gry wzrasta. Gdy już sobie tak uciekamy, mamy możliwość pozbierania  głownej waluty w grze – monet oraz powerupów.

PowerUpy

 

“Wspomagacze”, które możemy złapać i użyć bezpośrednio w grze to m.in. jetpack i magnes, służące głównie do zebrania większej ilości monet w krótszym czasie; wyżej wspomniane mnożniki punktów czy super trampki, które zwiększają dystans pokonywany przy skoku. Istnieją również boostery, które odnajdujemy w skrzynkach i te, które możemy dokupić za pomocą reklam lub monet, np deska.

Warto również zwrócić uwagę na sklepik, w którym możemy, (ale nie musimy) dokupić potrzebne przedmioty.

Podsumowanie

Godna pochwały jest kolorowa i dopracowana grafika. Efekty dźwiękowe też na plus, jednak sama muzyka mnie lekko irytuje. Na szczęście wyciszenie dźwięku nie ma wpływu na rozgrywkę. Gra działa płynnie,nawet na starszych urządzeniach, pokonywane przeszkody są wyraźne i widać je z daleka.

Zdecydowanie można uznać ją za prekursora gatunku „runner”.
Podsumowując, Subway Surfers to nieskomplikowana i niewymagająca myślenia gra.  Mimo, że jest prosta nie nudzi się szybko, a liczne urozmaicenia sprawiają, że rozgrywka jest satysfakcjonująca.

Dobrze sprawdza się w czynnościach, kiedy nie można poświęcić całej uwagi grze.

Subway Surfers dostępna jest na:
Android,
iOS,
Windows Phone,

O autorze

Napisz komentarz

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować.